Kościół Na Równi Pochyłej Czyli Od „Ojca Świętego” Do „Ojca Dyrektora”?

Powszechnie ożywienie działalności budowlanej około połowy XVI wieku, choć dotyczyło głównie architektury świeckiej , miało także wpływ na sztukę sakralną. Pamietam moje artykuly przedwyborcze ( na forum GW) „podskornej” ( i kompletnie ignorowanej przez kler i politykow) laicyzacji w Polsce i „syndromie” wysmiewanego przez obie strony politycznego spektrum Palikota tez okreslano „bajdurzeniem i mysleniem zyczeniowym…” (Polecam Ci moj artykul „Palikot nie plosz nam owiec i baranow”). Możliwy też jest odpływ części wiernych do kościołów ewangelickich, one w Polsce nie angażują się w politykę i nie mają tak zszarganej opinii. Do prawosławia raczej nie, gdyż mentalnie jest ono sto lat za KK, chociaż na szczęście w Polsce mają znikomy wpływ na politykę. Malarz Mayer na podstawie rysunków sporządził fotografię nowego Kościoła od strony frontowej i wschodniej, z tego zdjęcia zamówiono widokówki (3 000 sztuk).kościoły w polsce zdjęcia

Faktem spajającym budowle tej grupy jest także ich architekt – jan baptysta z wenecji, który pojawił się w polsce w latach 20. XVI wieku i współpracował z berreccim. Typowe jest natomiast jego wnętrze, w którym zabrakło co prawda nisz arkadkowych pod sklepieniem, ale pojawiły się aż trzy różne kombinacje ozdobnych „kasetonów” w nawie głównej inne niż w bocznych i w prezbiterium. Pozostałe kościoły tej grupy należą do niej ze względu na podobieństwo stylowe, choć ich autorstwo jest przedmiotem dyskusji – raczej nie zaprojektował ich jan baptysta z wenecji. Został zbudowany między 1637 a 1640 rokiem w stylu wczesnego baroku.

Te przykłady postawy Korporacji Watykańskiej wobec „słabszych”, przykłady działań rozlicznych jej rozsianych po świecie instytutów-filii (episkopatów) handlujących produktami duchowymi, rozciągają się na wszystkie płaszczyzny stosunków społecznych i we wszystkie dziedziny współżycia między ludźmi. Lud, który nie nadstawiał drugiego policzka stał się usłużnym konformistą, myszą siedzącą pod miotłą. Liczba ta w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyła się blisko tysiąc.

Jednakże ślub w jednym z nich może stanowić nie lada wyzwanie, ponieważ trzeba mieć wiele więcej dokumentów, niż do wzięcia ślubu kościelnego w Polsce. Ponadto nie łatwo jest zdobyć dobry termin, ponieważ kościoły w Rzymie są bardzo oblegane, zwłaszcza przez turystów. Oficjalny katolicyzm w Polsce potrzebuje epoki oświecenia, ponieważ tkwi jeszcze w średniowieczu.

Według nas zasadniczą różnicą między nami a kościołem Katolickim, i nie tylko nim zresztą, jest to, że inne kościoły ,w przeciwieństwie do nas zachowują tradycje ludzkie. Wierzymy też na podstawie Słowa Bożego, że modlitwy do osób zmarłych ,w tym do Matki Pana , jako do pośredników są naruszeniem i przekroczeniem woli Bożej. Intencjąpielgrzymki jest ochrona ludzkiego życia, którą zawierzamy Matce Bożej. Sytuacja w Polsce jest obecnie tak trudna, że bardzo potrzebujemy Jej pomocy.

0 Komentarzy

Nie ma jeszcze komentarzy

Twój komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.