Kościół Mariacki w Krakowie

kosciol_mariacki1

Chyba nikt nie zaprzeczy stwierdzeniu, że piękne są kościoły na świecie, ale równie piękne mamy w Polsce, jak chociażby Kościół Mariacki w Krakowie.

Kościół Mariacki jest największy po katedrze wawelskiej a za razem najważniejszy po tej właśnie katedrze. Pełna nazwa Kościoła Mariackiego w Krakowie brzmi: Kościół archiprezbiterialny p.w. Wniebowzięcia Maryi Panny, Kościół Mariacki. Jest naprawdę piękną i imponującą „nieruchomością”, kto nie miał okazji go zwiedzić lub przynajmniej być na mszy niech żałuje.

Historia Kościoła Mariackiego

Kościół, a tak naprawdę Bazylika mieści się w północno – wschodnim narożniku Rynku Głównego. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków Polski. Budowlę wybudowano w latach 1221-1222 z inicjatywy ówczesnego biskupa. Jednak jego późniejsza przebudowa nie spodobała się wiernym, więc zburzono obecny kościół i w miejsce tego wybudowano nowy w stylu gotyckim robiący znaczne wrażenie. Następnie po 50 latach dobudowano prezbiterium. Mówi się, że Kościół Mariacki, wraz z ołtarzem – dziełem Wita Stwosza to symbol miasta Krakowa i to stwierdzenie nie ulega chyba żadnej wątpliwości.

Kościół jest co dziennie otwarty dla wiernych, a także dla zwiedzających turystów nawet zza granicy.

kosciol_mariacki

1 Komentarz

  1. niewiadomy... on Maj 5th, 2010

    super kościół… Podoba mi się jego budowa…

Twój komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.