Kościół Luterański Na Świecie

Wiosną wiele osób zaczyna budowę domu lub przynajmniej niej myśli. Erazm Gliczner, autor pierwszej polskiej książki pedagogicznej, był uczestnikiem zjazdu w Sandomierzu i jednym z twórców Ugody Sandomierskiej z 1570 r. Protektorką luteranizmu pod koniec XVI w. była królewna Anna Wazówna. Pod koniec XIX w. szeroką działalność wśród ludu cieszyńskiego rozwinął ks. dr Leopold Otto, a potem ks. Franciszek Michejda. W 1523 r. wprowadzono luteranizm we Wrocławiu i polskie nabożeństwa ewangelickie odbywały się w rejonie wrocławskim do końca XIX w. W odrodzonej Polsce pierwszym biskupem Kościoła ewangelickiego był ks. dr Juliusz Bursche. W czasie II wojny światowej Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce poniósł dotkliwe straty.

W 2008 aktywnych instytucji trzeciego sektora, czyli podmiotów kościelnych zarejestrowanych przez państwo i posiadających numer Regon było w Polsce two,two tys. Ich liczba w poszczególnych parafiach znacznie się różni. W parafiach wiejskich, które są zazwyczaj mniejsze pod względem liczby mieszkańców, odnotowuje się przeciętnie mniejszą liczbę wspólnot (ok. Na Jasną Górę Ikona przybędzie w dniu 22 sierpnia w święto Matki Bożej Królowej.kościoły w polsce na sprzedaż

Najprawdopodobniej już teraz Kościół byłby w tarapatach, gdyby nie rola, jaką odegrały polskie telenowele, w których przedstawiano wyłącznie pozytywny wizerunek duchownych, unikając wbrew prawdzie obrazu pokazującego, co dzieje się naprawdę. Ulmed, ja nie nienawidzę KK, tylko domagam się równego traktowania z punktu widzenia podatnika i obywatela dochodów tejże instytucji, jak wszędzie indziej na świecie jest to zrobione. Islam też będzie w Polsce krytykowany, jeśli zyska na znaczeniu, jeśli zacznie być problemem z powodu radykalizmu religijnego. Ludzie jeszcze nie mają odwagi wierzyć Bogu, czyli własnemu sercu i intuicji, lecz są pod wpływem narzuconych im od urodzenia schematom, stąd te katolickie pochówki, chrzty, bierzmowania i komunie. Kościoły są tamami, które to płynięcie czynią niezwykle mozolnym. Coraz większą popularnością cieszą się wystroje kościoła w amerykańskim stylu.

Wcześniej obszar ten przeznaczano przede wszystkim na grunty rolne, po prawie 20 latach inwestycji jest to jedna z bogatszych gmin w Polsce: znaleźć tam można supermarkety jak Makro, Tesco, IKEA, Castorama, Auchan, Leroy Merlin czy Obi. Takie tendencje zaowocowały powstaniem Niezależnego Kościoła Utrechtu w XVIII wieku, który z czasem stał się centrum starokatolicyzmu i Kościołem-Matką wszystkich wspólnot starokatolickich na całym świecie. Pod koniec XV wieku Niderlandy dostały się pod panowanie Habsburgów i kilkadziesiąt lat później stały się częścią imperium hiszpańskiego.

Oprócz struktur kościelnych zaczęły pojawiać się w Polsce także organizacje filialne, spośród których najprężniej działa Akademickie Stowarzyszenie Urzeczywistniania Wartości Uniwersalnych (CARP – Collegiate Association for the Research of the Principle) – mające być płaszczyzną porozumienia ze środowiskiem akademickim. To właśnie CARP jest właścicielem okazałego ośrodka Ruchu w miejscowości Glanów pod Krakowem. Stowarzyszeni członkowie, często przynależący do „Kościołów Domowych” nie przerywają normalnego stylu życia, wspierają jednak ruch finansowo, a także poprzez propagowanie jego założeń. Siedziba organizacji w Polsce znajduje się w Warszawie przy ulicy Czardasza. Minęły lata, podczas których brat Stanisław „awansował” i obecnie jest … Biskupem Metropolitą „Kościoła słowiańskokatolickiego” w Polsce. Na zachodzi kościoły przerabia się jak stare hale fabryczne, ale już w Polsce obserwuje się podobny trend. Inne religie w Polsce są małe.

0 Komentarzy

Nie ma jeszcze komentarzy

Twój komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.