Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Jako, że urodziłam się i mieszkam we Wrocławiu, nasze poszukiwania rozpoczniemy w tym miejscu. Archikatedra św. Jana Chrzciciela to czwarta katedra wybudowana w tym samym miejscu.

Pochodzi ona z okresu gotyku XIII-XVI w. Jej obecny wygląd jest efektem barokowych uzupełnień, jak również współczesnych rekonstrukcji. Jest ona pierwszą w gotycką świątynią na ziemiach polskich.

Opis katedry

Katedra ta to trójnawowa gotycka orientowana bazylika. Wschodnia i zachodnia elewacja flankowane są wieżami. Wieże wschodnie pozostały nieukończone od czasów średniowiecza. Prezbiterium to architektura sześcioprzęsłowego chóru, która nawiązuje do gotyku katedralnego. Ciekawe jest, że Ołtarz Zaśnięcia Panny Marii, który znajduje się obecnie we wrocławskiej katedrze pochodzi z kościoła z lubińskiego kościoła Matki Boskiej. Barokowe stalle pochodzą natomiast z kościoła św. Wincentego. Okna katedry zdobią przepiękne witraże zaprojektowane przez polskich plastyków.

Nawę główną od prezbiterium oddziela wyraźnie zaznaczony łuk tęczowy. Jej architektura przyjmuje statyczną estetykę ceglanego gotyku redukcyjnego i zrywa z formami prezbiterium.

Prezbiterium i nawę główną łączy jednolity dach dwuspadowy. Z wierzy katedry można zobaczyć panoramę i wszystkie nieruchomości Wrocławia .

Zapraszamy do odwiedzin Katedry św. Jana Chrzcielna, bo piękno jej wnętrza zapiera dech w piersiach.

ksj1

katj-c

wroclaw-katedra-jana-chrzciciela-imgp118616and3more1

0 Komentarzy

Nie ma jeszcze komentarzy

Twój komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.